Як правильно укладати тротуарну плитку

Перед початком укладання тротуарної плитки приготуйте необхідні інструменти та матеріали. Для цього будуть потрібні такі предмети:

 • тротуарна плитка, бордюри;
 • пісок, цемент, вода, щебінь, кельма, відро;
 • рулетка, рівень, правило, олівець, шнур, кілочки;
 • гумовий молоток, трамбування, кутошліфувальна машина з алмазним диском;
 • лопата, граблі, лійка, мітла;
 • сталеві труби або UD-профілі для гіпсокартону;
 • геотекстиль (за бажанням).

Приготувавши необхідні інструменти та матеріали, можна приступати до укладання тротуарної плитки.Продумайте розкладку (візерунок)

Перед початком укладання тротуарної плитки продумайте її розкладку. Залежно від форми плитки існує безліч схем укладання для отримання різних візерунків та малюнків. Виробники часто надають інформацію про можливі схеми укладання своєї продукції.

Зверніть увагу, що чим складніша форма тротуарної плитки і візерунок, який потрібно отримати, тим вища трудомісткість і більше підрізок. Для спрощення роботи краще вибирати плитку прямокутної чи квадратної форми, а доріжки та майданчики робити з прямими лініями. В ідеалі слід підігнати розміри майданчика під розміри цілої кількості плиток, щоб уникнути підрізок.

Зробіть розмітку майданчика

Для початку укладання тротуарної плитки виконайте розмітку майбутньої доріжки. Щоб це зробити, розрахуйте ширину доріжки, склавши кількість плиток у ряду та враховуючи товщину бордюрів. Потім додайте по 5-10 см із двох сторін і відміряйте потрібну відстань за допомогою рулетки.

Позначте межі укладання за допомогою дерев'яних або металевих кілочків. Для кожного кута використовуйте по два штирі і вбивайте їх на відстані 20-30 см, щоб вони не заважали.

Натягніть шнур між кілочками та окресліть периметр робочої зони. Перевірте діагоналі прямокутника, що вийшов, і переконайтеся, що вони однакові. Якщо відстані різняться, можна досягти точного розміру, зміщуючи кілочки.

Підготуйте основу, ущільніть грунт

Перед укладанням тротуарної плитки підготуйте основу. Якщо на місці установки плитки є старе покриття, необхідно його зняти. Після цього акуратно зніміть родючий шар ґрунту лопатою, зазвичай він має товщину 30-40 см. Перевірте, що видалено всі коріння та трава, щоб уникнути проростання насіння крізь плитку. Вирівняйте грунт граблями і добре ущільніть його по всій площі траншеї ручним трамбуванням. Щоб вода не затримувалася на поверхні плитки, сформуйте по одній із сторін траншеї ухил 1 см на погонний метр.Встановіть бордюри

Для запобігання розповзанню тротуарної плитки внаслідок пучення грунту унту, на її краях встановлюють бордюрні камені. Бордюри кріпляться на бетоні і можуть бути встановлені як вище за рівень плитки, так і на одному рівні з нею.

Кроки встановлення бордюрів:

 • викопайте невеликі траншеї вздовж обох сторін майданчика, трохи ширше за бордюр;
 • підготуйте розчин із 1 відра цементу, 3 відер піску та 2 відер щебеню, додавши води до потрібної консистенції;
 • викладіть розчин у траншеї та помістіть на нього бордюри;
 • переконайтеся, що бордюри розташовані на бажаній висоті, і вирівняйте їх по шнуру;
 • натисніть на бордюри, щоб закріпити їх на бетоні, використовуючи гумовий молоток;
 • залишіть бетон застигати протягом 24 годин.

Підготуйте подушку для укладання

Щоб укласти тротуарну плитку, необхідно зробити подушку з піску або щебеню, яка утримуватиме її на місці та запобігатиме її деформації. Конкретний тип подушки залежить від призначення майданчика та ґрунтових умов.

Подушка для пішохідної доріжки

Якщо потрібно, укладіть геотекстиль на ущільнений ґрунт. Насипте пісок у траншею та зволожте його водою. Добре ущільніть шар піску трамбуванням, щоб отримати шар заввишки 15-20 см.

Подушка для майданчика під авто

Якщо потрібно, укладіть геотекстиль на ущільнений ґрунт. Вирівняйте дно траншеї тонким шаром піску та ретельно утрамбуйте його. Засипте шар щебеню середньої фракції та ущільніть його трамбуванням до висоти 20-25 см. Посипте поверхню піском, зволожте його та утрамбуйте до отримання шару близько 5 см.

Приготуйте та вирівняйте ЦПС

Підготуйте суху цементно-піщану суміш (ЦПС) у співвідношенні 1 відро цементу на 5-6 відер піску.
Встановіть маяки з UD-профілів або труб на рівні та сформуйте ухил 1 см на 1 м для стоку води.
Засипте шар ЦПС між маяками висотою 2-4 см та розрівняйте його за допомогою правила. Якщо виникають ямки, підсипайте суміш, що бракує, і розподіляйте її вздовж напрямних, поки поверхня не стане рівною.
Обережно видаліть маяки і засипте порожнечі ЦПС, що утворилися.Укладіть тротуарну плитку

Почніть укладання плитки з кута, який буде найбільш помітним, і від найнижчої точки, якщо є природний ухил. Не наступайте на підготовлену поверхню, щоб не пошкодити її.
Намагайтеся викласти цеглини на свої місця, щільно притискаючи їх один до одного гумовим молотком.
Використовуйте рівень, щоб перевірити, що плитка знаходиться в одній площині. Якщо якась плитка виявляється нижче інших, зніміть її і підсипте трохи цементно-піщаної суміші.
Якщо потрібні підрізки, покладіть спочатку цілу плитку, а потім виріжте потрібну форму кутошліфувальною машиною та встановіть її на своє місце.

Заповніть шви, стики та зазори

Для заповнення швів, уважно очистіть поверхню від залишків сміття після укладання плитки. Потім рясно оросіть вимощену поверхню слабким тиском води і дайте їй підсохнути. Посипте сухою сумішшю, що використовується при укладанні, на всю плитку і ретельно забийте всі стики та зазори між бордюрами за допомогою мітли чи віника. Видаліть надлишки суміші. Пролийте шви слабким напором води і після висихання заново засипте ЦПС. Якщо це необхідно, повторіть процедуру до повного заповнення стиків.

Засипте бордюри ґрунтом

У завершенні робіт з укладання тротуарної плитки заповніть зовнішні сторони бордюрного каміння грунтом. Траншеї акуратно заповнюють землею, розрівнюють граблями та ущільнюють трамбуванням. За потреби проведіть засів трави для відновлення газону.