Поява тротуарної плитки

Архітектурний вигляд сучасного міста залежить не тільки від будівель та споруд, якими він забудований, а й від ландшафту, що їх оточує. Донедавна традиційними матеріалами, що застосовуються у міському будівництві та визначальними зовнішнім виглядом, були слабо виразний залізобетон та асфальт. Але є технології, які дозволяють зробити вигляд будь-якого двору, площі, пішохідної зони, АЗС чи стоянки у прямому значенні неповторним. Це тротуарна плитка.

Саме тротуарній плитці ми й вирішили присвятити серію матеріалів. Перший з них, який ви зараз читаєте, розповідає про те, що є тротуарною плиткою і яких типів вона буває. Другий матеріал присвячений способам виробництва тротуарної плитки. У ньому ми розповімо про те, як робити тротуарну плитку та наскільки це вигідно. Ну а поки що трохи історії.

Як усе починалося…

Виробництво тротуарної плитки вперше з'явилося в Голландії. Саме там розробили спосіб виготовлення «блюзнірського каменю». На початку ХІХ століття голландці почали будувати з плитки дороги. Перша така траса з'єднала міста Амстердам та Гарлем. Після успіху тротуарної плитки в Голландії її почали використовувати сусідні країни. Пізніше ця технологія дійшла до Сполучених Штатів.

Що ж стосується Царської Росії, то вона нітрохи не поступалася своїм європейським конкурентам, і відповідні заводи з виготовлення тротуарної плитки були поширені. Однак революція і громадянська війна звели нанівець усі ці зусилля, оскільки новій владі були потрібні дешевші будівельні матеріали.

Друге наступ тротуарної плитки до Росії відбулося в середині 90-х років минулого століття. Буквально за лічені місяці тротуарна плитка завоювала всю країну. Цим матеріалом стали мостити пішохідні тротуари, різноманітні майданчики, під'їзди до будинків та навіть центральні міські площі. Природно, що такий небувалий попит спричинив появу сотень різних фірм, які за певну плату були готові замостити будь-яку дорогу.

Однак якість тротуарної плитки десятирічної давності, м'яко кажучи, залишала бажати кращого. Прагнучи отримати якомога більший прибуток, виробники зовсім не дотримувалися технології виготовлення та постачали на ринок продукцію дуже сумнівної якості. Подібна плитка ставала слизькою зимою або тріскалася, приходячи в повну непридатність.

Велика кількість низькоякісної плитки призвела до різкого падіння її популярності. Забудовники стали знову використовувати асфальт та бетон, а тротуарна плитка стала у всіх асоціюватись із несподіваними падіннями та травмами. Ситуація змінилася, коли на ринку з'явилася тротуарна морозостійка плитка. Власне, саме вона використовується для мощення доріг у цей час.