Як правильно бетонувати стовпи для паркану

Будівництво паркану – ключовий момент при впорядкуванні ділянки, а від якості встановлення стовпів залежить його міцність та довговічність. Не можна нехтувати цим питанням, вважаючи, що воно вирішиться само собою на тлі інших робіт. У цій статті ми розглянемо як зробити надійне бетонування опор, щоб огородження було довговічним.

Особливості стовпів із бетону

Бетонні стовпи представляють відмінну альтернативу металевим опорам та дерев'яним брусам. Вони виготовляються з використанням бетонного розчину на основі цементу М400 чи М500. Зовнішню поверхню бетонних стовпів можна обробляти декоративною фарбою чи залишити як вона є.

Структурно бетонні стовпи бувають монолітними та складовими. Монолітні мають високу міцність і зберігають цілісність при значних навантаженнях, тому вони застосовуються для встановлення масивних огорож.

Стовпи для встановлення паркану

Підготовчі роботи

Насамперед потрібно розрахувати кількість стовпів. Загальне правило - чим важчі прольоти, тим ближче розташовуються опори:

  • Для огорож з профнастила рекомендується відстань між опорами в 2-3 м.
  • Для огорож з рабиці – 3-4 м.
  • Для шиферних парканів доведеться зменшити крок і встановити більше стовпів через велику вагу матеріалу.
  • Для європаркану з бетону потрібно бетонувати з кроком 2 метри. Саме така довжина у плит набірного паркану.

Розрахунки проводяться так: кількість опор по довжині ділянки + ще один стовп. Наприклад, якщо довжина ділянки становить 14 метрів, а крок для забору із шиферу – 2 метри, то кількість стовпів буде:

14/2+1=8 стовпів.

Часто довжина огорожі не ділиться на рекомендовану відстань між стовпами, наприклад, 15-метрове огородження при кроці опор в 2 метри. У такому разі стовпи огорожі краще встановлювати частіше. У цьому прикладі – через кожні 1,5 м:

15/1,5 + 1 = 11 стовпів.

Потім проводиться розмітка розташування кожного стовпа, враховуючи місцезнаходження хвіртки та воріт, тому що їх розмір відрізняється від ширини секції, що впливає на загальну кількість опор огорожі.

Методи бетонування стовпів

  • Повне. Найбільш надійний та популярний варіант для більшості огорож з бетонними стовпами.
  • Часткове – більш дешевий варіант, порівняно з повним. При цьому верхню частину ями заливають розчином, а нижню заповнюють піщано-гравійною сумішшю. Однак у цього методу є істотний недолік - при сильних заморозках грунт може спучитися, що призведе до псування конструкції.

Розглянемо кожен метод докладніше.

Методи бетонування стовпів

Склад бетонного розчину

Для створення бетонної суміші, яка використовується для заливання стовпів огорожі, використовуються чотири основні компоненти:

  • річковий пісок;
  • цемент марки мінімум М400;
  • гравій;
  • вода.

Пропорції для цих компонентів можуть змінюватись в залежності від конкретної ситуації. Оптимальний склад – це:

  • 1 частина води;
  • 1 частина цементу;
  • 3 частини гравію;
  • 2 частини піску.

Компоненти слід рівномірно змішати в бетонозмішувачі, потім поступово підливати воду. Для правильного приготування розчину для бетонування важливо дотримуватися вимог:

  • Непрострочений термін придатності цементу. До того ж він має бути сухим і не містити щільних згустків.
  • Чистий промитий пісок без домішок, однорідної фракції.

Часткове бетонування

Для такого завдання ідеально підійде мотобур, який створить рівний отвір. Потрібно буде зробити отвір діаметром вдвічі більше діаметра стовпа.

Після цього стовп встановлюється в отвір і потрібно контролювати його положення за допомогою будівельного рівня. Яма засипається наполовину або більше, потім щільно утрамбовується. Простір, що залишився, заповнюється бетоном.

Установка бетонного стовпа для огорожі

Повна заливка стовпів

Стовпи, встановлені цим методом, можуть утримувати практично будь-які види огорож, включаючи профнастил, металеві або дерев'яні штакетники, ковані огрожі, європаркан та ін. У цьому випадку яма повністю заповнюється бетоном на всю її глибину. Процес встановлення такий:

  1. Підготовка ями, яка повинна мати діаметр у 2-2,5 рази більше за діаметр опори.
  2. "Подушка" на дно ями, яка виконується з річкового піску та дрібного щебеню. Вона запобігає перекосу стовпа і в цілому робить конструкцію більш стійкою.
  3. Установка стовпа та фіксація вертикалі за рівнем.
  4. Заливання цементним розчином так, щоб забезпечити вихід повітря із суміші.

Встановлення стовпів для паркану на ділянці

Буріння ям під стовпи

Глибина ями досить велика, близько 600-800 мм. Для землі з високим рівнем ґрунтових вод, а також супіщаних та піщаних ґрунтів краще робити менш глибокі ями.

Встановлювати стовпи потрібно у стандартні отвори. Якщо грунт перезволожений, то потрібен шурф із розширенням у нижній частині. Для цього при бурінні використовується спеціальна насадка або буріння більшим діаметром.

Сопутствующие Товары